NORC Annual Show 2017

Sunday 20th August

North Oxfordshire Riding Club
BHS Affiliated
34th Annual Show
to be held at:

Newlands Farm
Bloxham
Banbury, Oxfordshire
OX15 4HE

By kind permission of Smiths of Bloxham

A quick reminder to all NORC Show trophy winners:

  • Your trophies need  to be returned by 1st July 2018
  • You will get a reminder early in June 2018
  • Please can you leave the label that is on the bottom of the cup in place (it has our phone numbers on it)
North Oxfordshire Riding Club  
34th Annual Show  
20-Aug-17  
Ring 1 – Class 1 – Novice Pony Jumping
Placing Rider Horse/Pony
1st Molly Dune Blue
2nd Jack Hutsby Olly
3rd Harry Rimmel Percy
4th Harry Davies Tawnydun Albie
5th Hattie Hawksley-Coombs Jess
6th Freddie Richardson Popie
     
Ring 1 – Class 2 – Novice Horse Jumping
Placing Rider Horse/Pony
1st Julie Bateman Arnacoeur du Brumans
2nd Martha Gardiner Joey
3rd Jackie Harrington Charlie
4th Michelle Neal Foggy
5th Sam Clarke Juno
6th Deborah Linehan Marcie
     
Ring 1 – Class 3 – Pairs Relay
Placing Rider Horse/Pony
1st Molly Dunn Blue
Michelle Neal Foggy
2nd Jade Tustain Murphy
Daisy Callaghan Kitty
3rd Gabriel Mattle Fudge
Harry Rimmel Percy
4th Tom Hutsby  
Jack Hutsby  
5th Tom Hutsby  
Jack Hutsby  
6th Izzy Gove Lola
Charlotte Sullivan Stanley
     
Ring 1 – Class 4 – Horse/Pony Jumping
Placing Rider Horse/Pony
1st Rose Segal Silvia
2nd Hannah Groves Baimaire
3rd Natasha Relton Frankie
4th Charlotte Davis Drum
5th Martha Gardiner Joey
6th Hattie Hawtry-Coombs Jess
     
Ring 1 – Class 5 – Intermediate Jumping
Placing Rider Horse/Pony
1st Marleigh Watkin Maggie
2nd Emily Davis Mouse
3rd Lilly Burton Dinky
4th Charlotte Davis Drum
5th Charlotte Sullivan Stan
6th Hannah Groves Baimaire
     
Ring 1 – Class 6 – Open Jumping
Placing Rider Horse/Pony
1st Chloe Morby Dylan
2nd Georgia Brearey Ozzy
3rd Charlotte Davis Drum
4th Megan Brown Rodgers
5th Hannah Groves Baimaire
6th Clara Petrillo Pippa Sue
     
Ring 2 – Class 7 – Best Turned Out
Placing Rider Horse/Pony
1st Lily Burden Dinky
2nd Molly Saunders Rosie
3rd Jemima Jewson Trigger
4th Alicia Warmsley Charlotte
5th Tilder Manners Holly
6th Eliza Manners Snowflake
     
Ring 2 – Class 8 – Lead Rein Pony  
Placing Rider Horse/Pony
1st Tilder Manners Holly
2nd Molly Saunders Rosie
3rd Ferdy Laughton-Hill Bertie
4th Maizie Bond Broughton Gamecock
5th Jemima Jewson Trigger
6th Eliza Manners Snowflake
     
Ring 2 – Class 9 – First Ridden Pony  
Placing Rider Horse/Pony
1st Tilly Bamford Rowfantina
2nd Penelope Harper Robbie
3rd Toby Dawes Tess
4th Lyla Benfield Sunny
5th Ferdy Laughton-Hill Bertie
     
Ring 2 – Class 10 – Most Handsome Gelding
Placing Rider Horse/Pony
1st Phoebe Browne Wally
2nd Ferdy Laughton-Hill Bertie
3rd Emma Hunter Duckling
4th Cole Thomas-Lidster Colin
5th Nadine Thorne Comet
6th Niamh Bowden Tommy
     
Ring 2 – Class 11 – Prettiest Mare
Placing Rider Horse/Pony
1st Eliza Manners Snowflake
2nd Alicia Walmsley Charlotte
3rd Lola Holdsworth Dotty
4th Tilder Manners Holly
5th Chloe Watts Precious
6th Molly Saunders Rosie
     
Ring 2 – Class 12 – Family Horse/Pony
Placing Rider Horse/Pony
1st Louis Holdsworth Churchtown Lad
2nd Lauren Beckham Legs 11
3rd Freddie Richardson Popeye
4th Alice Herring Savannah
     
Championship - Ring 2 Morning Classes
  Rider Horse/Pony
Champion Louis Holdsworth Churchtown Lad
Reserve Champion Tilly Bamford Rowfantine Llewellyn
     
Ring 2 – Class 13 – Veteran Horse/Pony (in hand)
Placing Rider Horse/Pony
1st Joyce Baker Mary
2nd Millie Baker Simba
3rd Alicia Rickard Annie
     
Ring 2 – Class 14 -  Any Coloured Horse/Pony (in hand)
Placing Rider Horse/Pony
1st Joyce Baker Mary
2nd Sarah Cotten Chasend Monarch of the Glen
3rd Laura Godwin Better late than never
4th Jacqui Hayward Tulip
5th Elaine Stone Puzzle
6th Jill Fennymore Bella
     
Ring 2 – Class 15 – Mountain and Moorland, Shetland (in hand)
Placing Rider Horse/Pony
1st Michelle Tewnion Prince Fuzzy
2nd Louise Withers Cara
3rd Sarah Cotten Chasend Monarch of the Glen
4th Nicole Thomas Colin
     
Ring 2 – Class 16 – Veteran Horse/Pony (ridden)
Placing Rider Horse/Pony
1st Rebecca Mudd Minstrel
2nd Beth Mislein-Garside Briggs
3rd Rose Segal Flannigan
4th Alicia Rickard Annie
5th Olivia Pickford Mr Beaujangles
     
Ring 2 – Class 17 – Any Coloured Horse/Pony (ridden)
Placing Rider Horse/Pony
1st Ella Mislein-Garside Kesera
2nd Michaela Watts Millie
3rd Rebecca Mudd Minstrel
4th Tessa Browning Moseley Arizona
5th Gina Douthwaite Puzzle
6th Laura Godwin Better late than never
     
Ring 3 – Class 18 – Mountain and Moorland, Shetland (ridden)
Placing Rider Horse/Pony
1st Chloe Watts Precious
2nd Louis Holdsworth Churchtown Lad
3rd = Lola Holdsworth Dotty
3rd = Lauren Beckham Legs 11
     
Championship - Ring 2 Afternoon Classes  
  Rider Horse/Pony
Champion Michelle Tewnion Prince Fuzzy
Reserve Champion Chloe Watts Precious
     
Ring 3 – Class 19 – Riding Clun Horse/Pony
Placing Rider Horse/Pony
1st Evie Lovell Jacob
2nd Harry Dawes Albie
3rd Zeb Rana jeans Brian
     
Ring 3 – Class 20 – Mini Working Hunter
Placing Rider Horse/Pony
1st Thomas Harper George
2nd Beatrice Fielding Ben
3rd Freddie Richardson Popeye
4th Toby Dawes Tess
5th Tilly Bamford Tommy Snow
6th Bella Dunseath Brian
     
Ring 3 – Class 21 – Working Hunter Pony
Placing Rider Horse/Pony
1st Chymme Reynolds Dancing Princess
2nd Michaela Watts Millie
3rd Evie Lovell Jacob
4th Clara Petrillo Pippa Sue
5th Harry Dawes Tawnydun Albie
6th Hattie Hawtrey-Coombs Jess
     
Ring 3 – Class 22 – Working Hunter Horse
Placing Rider Horse/Pony
1st Chrystian Reynolds Falcon
2nd Evie Lovell Tommy
3rd Esther Evans Bible
4th Emily Davis Mouse
5th Jade Tustein Murphy
     
Championship - Ring 3 Morning Classes  
  Rider Horse/Pony
Champion Evie Lovell Jacob
Reserve Champion Christian Reynolds Falcon
     
Ring 3 – Class 23 – Racehorse to Riding Horse
Placing Rider Horse/Pony
1st Beth Pinkney Mags
2nd Kim Sly Karasakal
3rd Abigail Houghton D D’Jack
4th Megan Brown Rodgers
     
Ring 3 – Class 24 – Ridden Hunter  
Placing Rider Horse/Pony
1st Tony Wilcox Absolut
2nd Tessa Browning Moseley Arizona
     
Ring 3 – Class 25 – Best Ridden Cob  
Placing Rider Horse/Pony
1st Laura Tylor Wilf
2nd Ella Mislein-Garside Kesera
3rd Laura Callow Mr Guiness
4th Gina Douthwaite Puzzle
5th Jade Tustein Murphy
6th Jacqui Haywood Tulip
     
Ring 3 – Class 26 – Best Riding Horse  
Placing Rider Horse/Pony
1st Julie Goodwin Eyesnosebest
     
Ring 3 – Class 28 – Best Rider  
Placing Rider Horse/Pony
1st Tom Harper  
2nd Louis Holdswoth Churchtown Lad
3rd Julie Goodwin Eyesnosebest
4th Penelope Harper Robbie
     
Championship - Ring 3 Afternoon Classes  
  Rider Horse/Pony
Champion Laura Tylor Wilf
Reserve Champion Tony Wilcox Absolut
     
Ring 4 – Class 29 – Mini Mini Jumping
Placing Rider Horse/Pony
1st Zeb Rana Jeaner Brian
2nd Issy Hanson Tina
3rd Lyla Benfield Sunny
4th Tilly Bamford Tommy Snow
5th Chelsea Bond Barry
6th Cole Thoma-Lidster Colin
     
Ring 4 – Class 30 – Hoof and Foot  
Placing Rider Horse/Pony
1st Thomas Harper Robbie
2nd Daisy Callagh Kitty
3rd Tilly Bamford Tommy Snow
4th Grace Browne Millie
5th Lyla Benfield Sunny
6th Leo Reading-East Cracker Jack
     
Ring 4 – Class 31 – Mini Jumping  
Placing Rider Horse/Pony
1st Bella Squibb Williams Brian
2nd Tilly Bamford Tommy Snow
3rd Lyla Benfield Sunny
4th Grace Browne Millie
5th Sascha Mattle Peaches
6th Leo Reading-East Cracker Jack
     
Ring 4  – Class 32 – Absolute Novice Pony
Placing Rider Horse/Pony
1st Thomas Harper Robbie
2nd Thomas Harper George
3rd Lyla Benfield Sunny
4th Phoebe Holden George
5th Beth Mislein-Garside Kesera
6th Alice Bryan Charlie
     
Ring 4 – Class 33 – Absolute Novice Horse
Placing Rider Horse/Pony
1st Olivia Pickford Mr Beaujangles
2nd Holly Fleck Merry Legs
3rd Emma Hunter Ducking
4th Holly Fleck Willow
5th Chloe Watts Precious
6th Jacqui Haywood Tulip
     
Ring 4 – Class 34 – Senior Jumping  
Placing Rider Horse/Pony
1st Lorraine Pickford Mister Bojangles Horse
2nd Emma Hunter Duckling

 

Thanks NORC!

 

please click to see information about our previous shows
  2016    2015    2014   2013